Odszedł do Domu Ojca Papież Senior, Benedykt XVI

 
KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PO ŚMIERCI PAPIEŻA SENIORA, BENEDYKTA XVI

Z wielkim smutkiem, ale jednocześnie z głęboką wiarą oraz nadzieją życia wiecznego przyjęliśmy wiadomość o przejściu do Domu Ojca umiłowanego Benedykta XVI, papieża seniora, którego sprawował urząd następcy świętego Piotra w latach 2005-2013.

Wraz z całym Kościołem, który jest w Polsce modlimy się o życie wieczne dla zmarłego oraz dziękujemy za jego oddane Bogu i ludziom życie oraz wybitny pontyfikat, którymi Stwórca obdarzył Kościół powszechny.

Dlatego właśnie w Świątyni Opatrzności Bożej dnia 7 stycznia 2023 roku o godz. 12:00 – pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – będziemy celebrować Mszę Świętą z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Ponadto, proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora tj. 5 stycznia 2023 odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce.

Proszę również księży biskupów, aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI.

Zmarłego powierzajmy Bożemu Miłosierdziu. Niech odpoczywa w pokoju!

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Poznań, 31 grudnia 2022 roku

Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra o godz. 9.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. W pogrzebie weźmie udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Cała Wspólnota naszego Ośrodka wspomina i modli się za duszę zmarłego papieża Benadykta XVI. Szczególną okazją do wspólnej modlitwy jest msza żałobna. W tych godzinach jednoczymy się wszyscy jednym sercem i polecamy Ś.P. Papieża Seniora wstawiennictwu Najświętszej Marii Panny .

Jozef Ratzinger odszedł 31 grudnia 2022 r. w wieku 95 lat. Emerytowany papież zostanie pochowany w Grotach Watykańskich.

Pamiętamy odwiedziny zmarłego papieża w pobliskim Szczepanowie jako kardynała w sanktuarium św. Stanisława, gdzie uczestniczył w obchodach 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako legat Jana Pawła II. 10 maja 2003 roku celebrował w sanktuarium Mszę św., której przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosił wówczas prymas Józef Glemp, a prefekt Kongregacji Nauki Wiary zabrał głos na zakończenie wspólnej modlitwy.

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.