Wycieczka do Szczucina i Ujazdu

W dniu 18 czerwca 2019 r. nasi podopieczni z Ośrodka wraz z wychowawcami, udali się na wycieczkę do Szczucina i Ujazdu. Pierwszy przystanek miał miejsce w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, gdzie przywitała nas piękna pogoda. Wszyscy z niecierpliwością czekali na zwiedzanie. Najpierw oglądaliśmy edukacyjne bajki o bezpiecznym poruszaniu sie po drogach, a następnie przewodnik  w ciekawy i obrazowy sposób opowiadał o jedynym takim muzeum w Polsce. Na niewielkim terenie zgromadzono ponad 80 zabytkowych maszyn drogowych, dokumentów z IX i XX w. oraz pamiątek drogownictwa. Ekspozycja wewnętrzna muzeum, to niezapomniana lekcja historii budowy dróg i mostów, pracy dróżników w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów.

Imponujące wrażenie na wszystkich zrobił skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki dł. 1 km. Mogliśmy podziwiać z bliska unikatowe maszyny i urządzenia, używane do budowy dróg, począwszy od starożytności, aż do czasów współczesnych.

Po tak intensywnej lekcji historii udaliśmy się na obiad do restauracji, gdzie spożywaliśmy pyszne naleśniki lub pierogi ruskie.

Kolejnym punktem programu wycieczki był zamek Krzyżtopór znajdujący się w miejscowości Ujazd. Zamek Krzyżtopór, choć dziś to tylko ruiny, nadal robi ogromne wrażenie. W przeszłości największy i jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie. Zwiedzanie Zamku trwało około godziny. Pani przewodnik przedstawiła nam bardzo ciekawą historię zamku.  Zbudowano go z miejscowego kamienia na planie otoczonego fosą pięciokąta z bastionowym systemem fortyfikacji, w którym znajdował się pałac, budynki gospodarcze i obszerny dziedziniec. W zamku stosowano symbolikę związaną z kalendarzem: miał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle sal ile miesięcy i cztery baszty narożne jako oddanie pór roku.

Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się na warsztaty plastyczne, na których dziewczynki wykonywały biżuterię a chłopcy ozdabiali miecze. Następnie wszyscy zostali uroczyście pasowani na rycerzy lub na damy dworu.

Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń a przede wszystkim pogłębiła wiedzę historyczną.

        

        

    

 

Zapraszamy do galerii

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.